دسته‌بندی نشده

استفاده از ماسک های تمرین چه فوایدی و اثراتی بر بدن ما دارد ؟

ماسک تمرین فانتوم اتلتیکس مدل 001

ماسک تمرین (training mask)، که در حقیقت تمرین در ارتفاع زیاد را شبیه سازی می کنند؛ فواید زیادی دارد.

با این وجود ممکن است که کارایی این ماسک ها دقیقاً آنچه که شما فکر می‌کنید نباشد.

ورزش در ارتفاع برای ورزشکارانی که شرایط بدنی خوبی دارند، مناسب است؛ زیرا انجام تمرینات ورزشی همراه با استفاده از ماسک های تمرین و شبیه ساز ارتفاع؛ شوک زیادی را به بدن وارد می‌کند و ممکن است ورزشکاران عادی تحمل چنین فشاری را نداشته باشند.

ماسک تمرین در حقیقت برای شروع، تمرین در ارتفاع حدود ۳ کیلومتری از سطح دریا را شبیه سازی می کند.

در نتیجه افرادی که مخاطب استفاده از این ابزار ورزشی هستند لزوماً باید ورزشکاران حرفه ای و نیمه حرفه ای باشند؛ زیرا تمرین در چنین شرایط ارتفاعی کار آماتور ها نیست .

امروزه استفاده از ماسک های تمرین در بین ورزشکاران بسیار پرطرفدار بوده، از این رو انواع مختلف این ماسک وارد بازار شده اند.

انواع جدید ماسک های تمرین طبیعتا نسبت به نوع پیشین آن، مزایای بیشتری دارد.

با توجه به گستردگی استفاده از این ابزار ورزشی در بین ورزشکاران، بر آن شدیم تا در این مقاله از سری مقالات وب سایت تخصصی تی دی ای جم ، فواید ماسک تمرین را بیان کنیم.

محدودیت اکسیژن و تمرینات هوازی

این باعث خواهد شد تا دوباره در مورد ماسک صحبت کنیم. کاهش جزئی فشار هوا ناشی از افزایش ارتفاع با محدود کردن اکسیژن از طریق استفاده از ماسک کاملاً متفاوت است.

ماسک ارتفاع فشار جزئی هوا را کاهش نمی‌دهد. آنها فقط میزان جریان هوای ورودی به شش‌ها را کاهش می‌دهند. تصور کنید که قرار است بدوید و باید از طریق یک نی تنفس کنید یا اینکه یک بالشت به صورت خود ببندید. این نوع تمرینات که هوا در آن محدود می‌شود را تمرینات عضلات دمی می‌گویند.

بیشتر بدانید
تاثیر ورزش بر سلامت جسم و روان

تمرینات عضلات دمی برای بیماران مبتلا به انسداد مزمن ریوی بسیار مفید است. این نوع تمرینات می‌تواند باعث بهبود توانایی‌ عضلات دمی این افراد شود.

 

ماسک ارتفاع برای ورزشکاران چندان مفید نیست!

عملکرد استقامتی محدود به میزان هوایی که شما تنفس می‌کنید نیست بلکه محدود به میزان اکسیژن درون هواست و اینکه شما چطور از آن استفاده می‌کنید. با تمرین در محیطی کم اکسیژن که فشار هوا در آن تغییری نمی‌کند تنها کاری که شما انجام می‌دهید بهبود قدرت و استقامت دستگاه تنفسی است.

چندین تحقیق نشان می‌دهند که تمرینات عضلات دمی باعث بهبود عملکرد تنفسی می‌شود.

اما مسئله این است که تمرینات عضلات دمی یا تمرین در محیط کم اکسیژن تاثیری روی عملکرد کلی تمرینات شما ندارد.

اما باعث عملکرد بیشتر شما میشود بدن شما قوی تر میشود.

فواید ماسک تمرین

فواید ماسک تمرین

با وجود اینکه ضد و نقیض های بسیاری پیرامون مضرات و فواید استفاده از ماسک تمرین در حین ورزش بین برخی از افراد، زبان به زبان می گردد؛ اما حقیقت این است که فواید ماسک تمرین از مضرات احتمالی آن پیشی گرفته است.

۱- شبیه سازی هیپوکسی به شکلی متفاوت از حالت طبیعی

ماسک های تمرینی یا ماسک های شبیه ساز ارتفاع، برخلاف نام آنها، لزوماً تمرین در ارتفاعات زیاد را به صورت کامل شبیه سازی نمی کنند.

تقریباً غیر ممکن است که هیپوکسی یا دیگر اثرات تمرین در ارتفاع بالاتر از سطح دریا را با یک ماسک یا هر ابزار دیگری شبیه سازی کرد؛ زیرا با این کار، عملاً محتوای اکسیژن در هوا تغییر نمی کند.

بیشتر بدانید
تمرین با کش بدنسازی برای تقویت ماهیچه های کمر

طبق مطالعه ای که در آزمایشگاه تحقیقات عملکرد انسانی در دانشگاه تگزاس صورت گرفته است؛ ماسک تمرینی هیپوکسی را تحریک می کند اما برای این منظور از مکانیسم خاصی استفاده کرده که قبلاً هیچ تجربه و توضیحی پیرامون آن نبوده است.

امروز می دانیم که هیپوکسی در شرایط استفاده از ماسک تمرین، به جهت تنفس مجدد گاز دی اکسید کربن (CO2) موجود در ماسک، ایجاد می شود.

ماسک شبیه ساز ارتفاع، هیپوکسی را شبیه سازی می کند؛ اما، اصلی ترین فایده ماسک تمرینی چیز دیگری است.

بزرگترین مزیت این ابزار ورزشی آن است که استفاده مکرر از آن منجر به افزایش اکسیژن و تولید انرژی می شود؛ اما این فرایند از طریق هیپوکسی صورت نمی گیرد.

۲- تقویت عضلات تنفسی

ماسک تمرینی عضلات دستگاه تنفسی و دیافراگم شما را به گونه آموزش داده تا کارآمد تر از پیش عمل کنند.

به عنوان مثال دیافراگم افرادی که از بیماری آسم رنج می برند، در صورت استفاده از ماسک تمرینی به هنگام انجام ورزش‌هایی همچون بسکتبال، به خوبی تمرین داده می شود.

مجله علوم و پزشکی ورزشی (Journal of Sports Science and Medicine)، آزمایشی را برای مقایسه ماسک تمرینی و سایر روشهای معمولی آموزش عضلات تنفسی صورت داده است.

پس از یک دوره شش هفته تمرین اینتروال با شدت بالا، نتایج حاصله نشان داد که ماسک های تمرینی همانند تمرین در ارتفاع بالا عمل نمی کنند؛ اما مکانیسم عمل آن مشابه سایر ابزارهای آموزش عضلات تنفسی است.

هنگامی که از ماسک تنفسی استفاده می کنید، به سرعت احساس خواهید کرد که نفس کشیدن برای شما دشوار است.

بیشتر بدانید
چرا بازی پینگ پنگ برای مغز مفید است؟

اگرچه استفاده از این وسیله، میزان اکسیژن ورودی شما را تغییر نمی دهد؛ اما باعث می شود تا سادگی تنفس برای شما از بین برود.

با گذشت زمان و بعد از اینکه مقاومت ماسک تمرینی خود را افزایش داده و شدت تمرینات خود را بیشتر کردید؛ عضلات سیستم تنفسی تان قوی تر از هر زمان دیگری خواهد بود.

تمرین با استفاده از ماسک شبیه ساز ارتفاع نه تنها باعث افزایش استقامت جسمی و روحی شما می شود بلکه کنترل الگوی تنفس را در شما بهبود می بخشد.

تمرین با استفاده از ماسک تمرینی منجر به موارد زیر خواهد شد:

  • افزایش ظرفیت ریه
  • افزایش آستانه هوازی
  • استقامت بهتر قلبی و عروقی برای تمرینات با شدت پایین

۳- صرفه جویی در زمان

۳- صرفه جویی در زمان

دیگر فایده ماسک تمرینی را میتوان صرفه جویی در زمان دانست؛ به خصوص برای تمرینات کاردیو.

احتمالا شما نیز مانند بسیاری از ورزشکاران، در هفته ساعت ها از وقت خود را صرف انجام تمرینات مختلف هوازی می کنید، این در حالی است که در صورت استفاده از ماسک تمرینی می‌توانید برخی از این تمرینات را کاهش دهید.

استفاده از ماسک تمرینی به شما کمک می کند تا تمرین شدیدتری را در مدت زمان کمتری انجام دهید.

همچنین در صورت استفاده از ماسک تمرینی به هنگام انجام تمرینات ورزشی، در صورتی که در حال آمادگی برای یک مسابقه ورزشی خاص هستید؛ دشواری مسابقه نیز برایتان بهتر شبیه سازی خواهد شد.

امیدوارم  هستم که از این مطلب لذت برده باشید و با تی دی ای جم همراه باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *