دسته‌بندی نشده

راهنمایی خرید کفش کوهنوردی ایده ال

Trekking.jpg

کفش کوهنوردی یکی از مهم ترین پارامترهای کوهنوردی به شمار می رود البته اگر کفش انتخابی شما کفش مناسبی باشد؛ زیرا کفش های غیر استاندارد برای کوهنوردی تنها به سلامت پای شما آسیب وارد می کنند. زمانی که قصد سفر به کوه را دارید این را به یاد داشته باشید که اصلی ترین فاکتوری که باید به درستی انتخاب شود کفش شما است.
کفش نامناسب سبب می شود در طی مسیر پای شما دچار آسیب شود.

پدر رفتگی، شکستن پا و یا کشیدگی های عضله های پا تماما به دلیل استفاده نکردن از یک کفش استاندارد است. از سوی دیگر زمانی که شما یک کفش مناسب استفاده نمی کنید در ساده ترین حالت ممکن پای شما متورم می شود، آبله می زند و به شدت شما را خسته می کند.

کفش کوهنوردی ایده ال

کفش کوهنوردی سبب می شود خستگی که خواه ناخواه در کوه برای شما فراهم می شود قدری کاسته شود و شما روند صعود را سریع تر و با خستگی کمتری طی کنید. همان طور که می دانید کوهنوردی یکی از سخت ترین ورزش ها به شمار می آید که سبب فرسایش و ایجاد خستگی در شما می شود اما بهره گرفتن از یک کفش مناسب برای آن فصل از سال سبب می شود روند طی شده قدری ساده تر دنبال شود.
جای تعجب ندارد اگر بگویم برای هر فصل از سال نیاز به یک کفش استاندارد برای آن فصل است. به عنوان مثال کفشی که برای روزهای گرم سال برای شما در نظر گرفته می شود با کفشی که برای زمستان مد نظر است بسیار تفاوت دارد.

انواع کفش کوهنوردی

کفش کوهنوردی از یک سو بر اساس شرایط آب و هوایی و از سوی دیگر بر اساس نیاز شما به کوهنوردی طبقه بندی می شود؛ اما قبل از آن اگر بخواهیم به اندازه استاندارد کفش اشاره ای داشته باشیم باید بگویم تنها با پا زدن کفش است که می تواند اندازه استاندارد آن را تخمین زد. این مهم را به یاد داشته باشید که کفش شما نه باید خیلی تنگ باشد که سبب تاول زدن پای شما شود و نه خیلی گشاد که سبب لغزیدن پای شما در داخل کفش شود.گ

بیشتر بدانید
مناسب ترین تغذیه برای ورزش یوگا

کفش هیمالیایی

کفش کوهنوردی هیمالیایی عموما برای فصل زمستان و سرد سال مورد استفاده قرار می گیرد. باید کفشی انتخاب شود که ساق پای شما را بپوشاند و مانع از سرما زدگی پای شما شود. از سوی دیگر برای ارتفاعات بالا گزینه انتخابی مناسبی باشد و در نهایت نیاز شما برای وصل کردن یخ شکن به کفی کفش را فراهم آورد.

کفش کوهپیمایی

کفش کوهنوردی کوهپیمایی برای سفرهای کوهنوردی کوتاه مدت شما در نظر گرفته شده است؛ اما باید به یک سری نکات برای استفاده از این دسته از کفش ها توجه داشته باشید. به هیچ عنوان در فصل های سرد و سرما استفاده نشوند زیرا سبب یخ زدگی پای شما می شوند. برای مسیرهای که سنگلاخی است تهیه نشده اند و ممکن است در طی مسیر شما را تنها بگذارند. در نهایت به شما توصیه می کنیم کفش کوهپیمایی را برای صعود های دو الی سه روز استفاده کنید تا کفش شما و پای شما آسیب نبیند.

کفش سنگ نوردی

کفش کوهنوردی تنها برای فضای بیرون از سالن های ورزشی در نظر گرفته شده است؛ اما کفش سنگ نوردی برای سنگ نوردی داخل سالن های ورزشی در اختیار مصرف کننده قرار داده می شود. تنها به این دلیل که سنگ نوردی رشته ای از کوهنوردی است در این دسته بندی قرار داده شده است؛ اما به هیچ عنوان کفش استانداردی برای کوهنوردی های طولانی مدت و کوتاه مدت شما به شمار نمی آید.

کفش راهپیمایی

کفش راهپیمایی

کفش راهپیمایی

کفش راهپیمایی یکی از ساده ترین کفش های کوهنوردی محسوب می شود که برای دامنه نوردی ها مورد استفاده قرار می گیرد. مسیرهای بسیار ساده و مسطح گزینه های ایده الی برای استفاده از آن دسته از کفش ها به شمار می آید. به شما توصیه می شود از نمونه های شک گیر آن استفاده کنید تا به سلامت پای شما کمک بیشتری شود.

بیشتر بدانید
ورزش‌های آپارتمانی؛ از دراز نشست تا دمبل

خصوصیات لازم برای کفی کفش باید شامل موارد ذیل باشد:

۱- ضربه گیر باشد.
۲- وضعیت استقرار کف پا را در داخل کفش حفظ کند.
۳- عاج های عمیق داشته باشد.
۴- اصطکاک خوبی داشته باشد.
۵- مقاومت مناسبی داشته باشد.
۶- انعطاف پذیری (بستگی به نوع کفش دارد)

موارد مهم انتخاب نوع کفش کوهنوردی:

امروزه در کوهنوردی صحبت از کفشی که بتوان از آن در برنامه های مختلف در طول یکسال استفاده کرد، کاملا بیهوده است و باید برای هر برنامه خاص کوهنوردی، کفش مخصوص آن را تهیه کرد.
۱- اندازه کفش و راحتی پا
۲- قابلیت فنی ( کوهنوردی در تابستان ، صعودهای زمستانه، هیمالیانوردی، سنگنوردی، یخنوردی و …)
۳- استحکام و جنس رویه
۴- درجه سختی زیره کفش (تخت کفش)
۵- دارای ساق‌ بلند بین ۱۴ تا ۱۹ سانتی‌متر (مچ پا را محکم نگه‌ داشته و خوب محافظت کند)
۶- تاریخ تولید کفش (چسبهای بکار رفته، تاریخ انقضایی بین ۲ تا ۵ سال دارند)
۷- برند و مارک معتبر
۸- قیمت مناسب
۹- گارانتی

نکته های کاربردی در هنگام خرید کفش کوهنوردی

۱- پس از انتخاب نوع کقش مورد نظر براساس نیاز خود، جهت امتحان کفش کوهنوردی در فروشگاه، یک جفت جوراب ضخیم از نوعی که در فعالیت های خود به پا می کنید همراه داشته باشید. پای بسیاری از افراد در طول روز باد می کند، بنابراین خرید خود را در بعدازظهر یا غروب که پا در بزرگترین اندازه خود است، انجام دهید
۲- پیش از بستن بندهای، پایتان را تا جایی که امکان دارد در داخل کفش به قسمت جلو برانید و پنجه‌ی پایتان را کاملاً در جلوی کفش قرار دهید در این هنگام باید به اندازه حداقل قطر یک انگشت، پاشنه با انتهای کفش فاصله داشته باشد.
۳- پس از مرحله یک بند کفش را محکم بسته و با آن راه بروید. اگر کفش مناسب پای شما باشد پایتان در داخل آن کاملاً راحت است.
۴- پس از پوشیدن کفش و بستن بند آن، روی یک پای خود ایستاده و با پای دیگر خود به دیوار ضربه وارد کنید. اگر کفش مناسب باشد در این حالت هیچ‌‌گونه ضربه‌ای به طور مستقیم به پایتان وارد نمی‌شود.
۵- بعد از پوشیدن پوتین و بستن بندهای آن، با ایستادن روی کناره‌ی خارجی پای خود، مطمئن شوید پوتین از قوزک مچ پایتان محافظت می‌کند.

بیشتر بدانید
نکته های برای خرید کفش کوهنوردی مناسب

۶- به صورت کلی کفش کوهنوردی باید ۱ شماره از پایتان بزرگتر باشد ولی حتما باید کفش را بپوشید و با آن راه بروید، کفشهای کوهنوردی بدلیل ساخت به هیچ وجه جا باز نمی کنند!!!!

هشدار: هیچگاه برای اولین بار کفش نو را در یک برنامه سنگین استفاده نکنید!

 

برای خرید کفش های کوه نوردی  به سایت تی دی ای جم مراجعه فرماید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *