کوهنوردی و کمپ

راهنمای خرید بهترین باتوم کوهنوردی

چند نکته در استفاده از باتوم:

صای کوهنوردی یکی از ضروری‌ترین ابزارهای گام برداری در طبیعت و کوه به شمار می‌آید. شاید در فواصل کوتاه ضرورت این ابزار به چشم نیاید، ولی در مسافت‌ و پیاده روی‌های طولانی کاملا جای خالی این وسیله حس می‌شود. باتوم یا همان عصای کوهنوردی در واقع از فشار بار وارده بر پاها و زانو‌ها را کاسته و باعث حفظ تعادل بیشتر فرد می‌شود.

مخصوصا زمانی که کوله پشتی سنگین بوده و در هر قدم باعث انحراف می‌شود. همچنین در پیمایش‌‌های برفی از باتوم برای تعیین میزان برف در هر قدم و جلوگیری از سر خوردن استفاده می‌شود.

در ازای هر ساعت کوهنوردی میزان بار قابل توجهی به پاها وارد می‌شود. باتوم‌ها می‌توانند از فشار این بار کاسته و مقداری از آن را به دست‌ها منتقل کنند. گفته می‌شود در یک روز فعالیت کوهنوردی حدود ۳۰ تن وزن و فشار روی زانو‌ها وارد می‌شود. بنابراین علاوه بر کاهش این حجم از بار، باتوم باعث می‌شود دیگر عضلات درگیر کمتر خسته شوند و بتوانند در راهپیمایی‌های طولانی توان کافی داشته باشند.

انواع باتوم که مورد استفاده کوهنوردان قرار می گیرد:

انواع باتوم که مورد استفاده کوهنوردان قرار می گیرد:

انواع باتوم که مورد استفاده کوهنوردان قرار می گیرد:

وهپیمایی طولانی:

در این دسته از برنامه‌ها، عواملی همچون مسافت بلند، زمان طولانی و بار سنگین، استفاده از باتوم را ایجاب می‌کنند. کاربرد باتوم در این گونه کوهپیماییها (عبور از خط‌الراسها، صعودهای زنجیره‌ای و…)، می‌تواند بخشی از نیروی وزن کوه‌نورد را به دستها و بالاتنه انتقال داده و خطر آسیبهای زانو را کاهش دهد.

صعودهای زمستانه:

در این گونه صعودها کاربرد باتوم  ضروری است و همراه نداشتن آن می‌تواند مشکلات جدی پدید آورد. بررسی عمق برف، افزایش تعادل و کاهش فشار روی زانو و جلوگیری از لیز خوردن و … . (داشتن کلنگ یا تبر یخ در مسیرهای پرشیب و یخی الزامی است و باتوم نمی تواند جایگزین آن گردد)

بیشتر بدانید
چگونه یک قمقمه مناسب برای خود بخیریم

توجه: در صورتی که کوله سنگین حمل میکنید، برای حفظ تعادل حتما از باتوم به صورت جفت استفاده کنید.

الف: ثابت(چوب اسکی)

امروزه برای کوهنوردی کاربرد ندارد.

ب: قابل تنظیم (تلسکوپی)

باتوم های تلسکوپی: از نظر کارایی در کوهنوردی بهتر وایمن تر می باشند . زیرا قابلیت مهم تنظیم ارتفاع باتوم وجود دارد. در پیمایش الزاما از باتونهای قابل تنظیم (تلسکوپی) استفاده می کنیم تا برای شرایط مختلف و حمل آن را تنظیم کنیم، ضرورت دارد در کوهپیمائی از یک جفت باتوم (۲ عدد باتوم) استفاده شود.

باتوم عادی: این نوع باتومها بدلیل ساختشان دیرتر آسیب می بیند و البته ضربه ها متوالی از زمین به دستتان منتقل میکنند و باعث کمی خستگی می شود، اگر توانایی بدنی شما اجازه می دهد، بهتر است از این نوع باتومها استفاده کنید. مخصوصا در کوهنوردهای بسیار سنگین و آلپی (سبک بار) زیرا امکان خرابی باتوم به حداقل میرسد.

باتوم ضربه گیر(آنتی شُک): بدلیل وجود فنر به کار رفته در این باتوم ها، از نظر کاهش ضربه و فشار روی دستها و ایجاد خستگی در ضربه های متوالی به دستها کارایی بیشتری دارند.

چند نکته در استفاده از باتوم:

چند نکته در استفاده از باتوم:

چند نکته در استفاده از باتوم:

هیچگاه در دراز مدت از باتون به صورت تکی استفاده نکنید زیرا باعث ایجاد عارضه در بدن شما

می‌شود.

استفاده از باتوم در کوهنوردی نباید عادتی و همیشگی باشد. ونباید از آن در تمامی مسیرها استفاده کرد بخصوص استفاده دائمی از باتوم در کودکان و نوجوانان جایز نیست.

استفاده از باتون در مسیرهای با شیب کم لطفی ندارد. همچنین در مسیرهای فنی یا با شیب زیاد، بخصوص در مسیرهای برفی پرشیب،باید از کلنگ یا تبریخ استفاده شود.

بیشتر بدانید
چگونه یک قمقمه مناسب برای خود بخیریم

ضمنا از دویدن در سراشیبی ها و برداشتن قدم های بلند بپرهیزید ودر راههای باریک و خطرناک از طناب بعنوان کمک و حمایت استفاده کنید.

باتوم را طوری حمل و استفاده نمایید که در صورت نیاز به دستانتان و عدم نیاز به باتوم بتوانید آن را براحتی در کوله پشتی خود قرار داده و قسمت تیز باتوم بسمت پایین باشد تا خطر یا مزاحمتی برای کوهنورد پشتی شما نداشته باشد.

معایب استفاده از عصای کوهنوردی
استفاده نادرست از باتوم:  اگر فاصله بین بدن و باتوم زیاد باشد نه تنها کشیدگی در اندام‌ها زیاد می‌شود بلکه هنگام چرخش درد زیادی نیز احساس خواهد شد.
استفاده از باتوم‌ها احساس تعادل را کاهش می‌دهد:  استفاده مداوم از باتوم توانایی هماهنگی کوهنورد را کاهش می‌دهد. در مورد استفاده مکرر از باتوم، کوهنورد احساس امنیت بیشتری می‌کند. این اثر مخرب بوده و باعث می‌شود فرد در مناطقی که صعب العبور است، خصوصا جایی که نمی‌تواند از باتوم استفاده کند، دچار مشکل شود؛ مثلا در تیغه‌های باریک کوه و مسیرهای پرتگاهی. یکی از متداول‌ترین حادثه کوهنوردی سقوط به دلیل لغزش در هنگام فرود است.

بخوانید: چادر های مسافرتی

مکانیزم‌های محافظتی فیزیولوژیکی را کاهش می‌دهد : استفاده مداوم از باتوم تحریک کشیدگی فیزیولوژیکی را که برای تغذیه غضروف مفصلی و ورزیده کردن و حفظ حالت کشسانی مفصل لازم است کاهش می‌دهد.

افزایش ضربان قلب: به دلیل فعالیت ماهیچه‌های بزرگ‌تر در اندام فوقانی و دست‌ها میزان تپش قلب افزایش می‌یابد.
راحت نبودن هنگام عکاسی یا فیلمبرداری در برنامه‌های کوهنوردی: البته این یک دلیل پزشکی نیست؛ ولی می‌تواند خطراتی برای کوهنورد داشته باشد.
با این همه اگر باتوم بصورت صحیح استفاده نشود می‌تواند نتایج عکسی نیز داشته باشد. خستگی زیاد،‌ زمین خوردن،‌ کشیدگی عضلات، پیچ خوردن مچ دست و … از جمله نتایج حاصل از استفاده غلط از باتوم است. در جاهایی که دست به سنگ می‌شود باید باتوم‌‌ها را جمع کنید تا به زیر دست و پا گیر نکند. هنگام عبور از رودخانه هیچگاه باتوم‌ها را روی سنگ‌های لیز قرار ندهید. همیشه در هر گام از جای محکم و مقاوم زیر باتوم مطمئن شوید.

بیشتر بدانید
چگونه یک قمقمه مناسب برای خود بخیریم

برای خرید باتوم های کوهنوردی مناسب به سایت تی دی ای جم مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *