دسته‌بندی نشده

چگونه میتوانیم کفش کوهنوردی مناسب انتخاب کنیم؟

چرا کفش در سفرها بویژه تورهای طبیعتگردی مهم است؟

یکی از وسایل مهم و ضروری هر کوهنورد کفش مناسب است، برای لذت بردن از یک پیاده روی در مسیرهای زیبای کوهستانی شما به کفشی احتیاج دارید که علاوه بر مقاوم بودن به شما احساس راحتی نیز بدهد. کفش شما باید مطابق استاندارهای روز انتخاب شود از نظر مقاومت در برابر آب، سرما، ضربه….هم‌چنین باید بتواند از پای شما در برابر اتفاقات پیش بینی نشده به خوبی محافظت کند.

کفش کوهنوردی یکی از تجهیزات ضروری برای صعودهای صعب العبور، پیاده روی در کوه ها و عملیات یخ نوردی است.

چه کفشی خوبه؟

یکی از متداول ترین سوالاتی که پیش از سفرها از راهنماهای ما پرسیده می شود.
در خصوص کفش اطلاعات زیادی در صفحات مجازی وجود دارد اما کثرت پرسش فوق ما را بر آن داشت تا متناسب سفرها و برنامه هایی که در “چهارفصل ایران” برگزار می کنیم، توضیحاتی در خصوص کفش مناسب بدهیم. با تی دی ای جم همراه باشید 

معیارهای ایمنی برای انتخاب یک کفش کوهنوردی مناسب:

  1.  راحتی کفش
  2.  مقاومت کفش
  3.  زیره ی گفش
  4.  برند کفش

ویژگی های فنی کفش کوهنوردی

باید دقت کنیم که برای هر برنامه‌ی خاص کوهنوردی کفش مخصوص آن را تهیه کنیم، بعنوان مثال ما از کفش‌های کوهپیمایی نمی‌توانیم برای برنامه‌هایی یک روزه استفاده کنیم. در زیر با مهمترین نکاتی که در انتخاب کفش کوهنوردی باید مد نظر قرار گرفت آشنا می‌شویم.

راحتی کفش

راحتی کفش از مسائل مهم مورد توجه است و جزء مهم‌ترین پارامترهای انتخاب کفش است. این نوع کفش باید از مفصل و مچ پای شما محافظت کند و دارای ساقی بلند در حدود ۱۴ تا ۱۹ سانتیمتر باشد.

مدل انتخاب شده باید به خوبی با پای شما سازگار باشد. هم‌چنین توصیه می‌شود برای خرید، کفش شما یک شماره از پای شما بزرگتر باشد. این فضا با جوراب ضخیم پر می‌شود.

بیشتر بدانید
تاثیر ورزش بر سلامت جسم و روان

مقاومت کفش

مقاومت کفش در برابر آب که با منطقه‌ی صعود همخوانی داشته باشد. استحکام و جنس رویه کفش بسیار مهم است. جنس کفش باید طوری باشد که در هوای سرد، گرمای پای شما را حفظ کند.

زیره ی کفش

نکته‌ی مهم دیگر زیره‌ی کفش است، زیره‌ی کفش باید در برابر سایش مقاوم باشد و فشاره‌های احتمالی را تحمل کند. داشتن عاج‌های عمیق زیر کفش خیلی مهم است.

چرا کفش در سفرها بویژه تورهای طبیعتگردی مهم است؟

 

چرا کفش در سفرها بویژه تورهای طبیعتگردی مهم است؟

کفش کوهنوردی زنانه هامتچرا کفش در سفرها بویژه تورهای طبیعتگردی مهم است؟ مدل ۲-۲۹۰۰۲۷B.jpg

از بین لوازم و تجهیزات یک طبیعتگرد یا کوهنورد؛ کفش را به عنوان مهمترین تجهیز می توان برگزید. فارغ از انواع توضیحات بسیط در خصوص قلب دوم و اهمیت پا، باید به این نکته اشاره کرد که کفش مناسب توان شما برای پیمایش مسیراعم از یک مسیر شهری تا یک مسیر کوهنوردی، را حفظ می کند و مهمتر از آن اینکه مستقیم و غیر مستقیم حافظ سلامتی و جان شماست.
در فعالیتهای کوهنوردی و یا طبیعتگردی که اغلب از پایگاه های امداد و مراکز درمانی دور هستیم حفظ توان پیمایش و پرهیز از حادثه بسیار مهم است. یک تاول دردناک می تواند شیرینی یک سفر را به کامتان تلخ کند و یا یک لیز خوردن و یا پیچیدگی مچ پا موجب آسیب جدی شود. یکی از وظایف کفش خوب، کم رنگ کردن اینگونه خطرات است.

دسته بندی های گوناگون کفش:

شرکتهای تولید کننده کفش دسته ها و قابلیتهای مختلفی برای کفشهای خود در نظر می گیرند. برخی دسته ها که می تواند به تورها یا برنامه های کوهنوردی ما ارتباط داشته باشد:

بیشتر بدانید
اسکوتر برقی چیست؟

– walking و running
– hiking و trekking
– mountaineering

انواع کفش ها در کوهنوردی:

۱-کفش‌های کوهپیمایی

۲-کفش کوهنوردی زمستانی

۳-کفش راهپیمایی

۴-کفش همالیا نوردی

۵-کفش سنگ نوردی

کفش کوهپیمایی:

۱این نوع کفش دارای ساقه بلند با زیره‌ی انعطاف پذیر است. معمولا ضد آب هستند و باید دقت شود که این کفش مناسب برنامه‌های یک روزه نیست.

کفش های کوهنوردی زمستانی :

این کفش برای دمای پایین‌تر ازc ۲۰ استفاده می‌شود. زیره‌ی این کفش انعطاف‌پذیر است و برای حرکت روی یخ استفاده می‌شود.

کفش های راهپیمایی:

این کفش با کفی انعطاف‌پذیرش برای مسیرهای دشوار و برنامه‌ی سفره‌های چند روزه کاملا مناسب است. اما بهتر است در فصل بارندگی و زمستان از آن استفاده نشود.

کفش همیالیا نوردی:

کفش‌های هیمالیا نوردی که مناسب صعود در ارتفاعات است. دارای کفی مقاوم و غیرقابل انعطاف و یک گتر بلند که روی کفش قرار می‌گیرد.

کفش هایکینگ:

کفش های هایکینگ به کشف های رانینگ شبیه اند اما وجود آج های عمیق تر اولین تفاوت آنهاست. سبک وزن و انعطاف پذیراند و می توان ساعتها آنها را پوشید در عین حالیکه در مقایسه با کفش های معمولی شهری، رویه و زیره مقاومتری دارند. هرچند وجود آج عمیق احتمال سرخوردن آنها را کمتر می کند اما اصولا برای مسیرهای ناهموار یا طولانی مناسب نیستند و محافظتی از مچ پا به عمل نمی آورند.

این کفش ها مناسب پیمایش با کوله سنگین، مسیرهای گل آلود، سرد و مرطوب نیستند.

چندتا از یهتزین کفش کوهنوردی های جهان

چندتا از یهتزین کفش کوهنوردی های جهان

۱- کفش کوهنوردی Merrell Moab Ventilator

این کفش پیاده‌روی یک کفش ایده‌آل برای حفظ خنک، خشک پای شما است. این کفش دارای رویه‌ای از مش و ضدآب است که تضمین می‌کند که کفش شما خشک باشد و از قابلیت تنفس بالایی برخوردار باشد. همچنین این کفش دارای کشش و انعطاف‌پذیری فوق‌العاده بالایی است. البته لازم است این نکته را اشاره کنم از نظر ثبات قدری ضعیف است اما قیمت نسبتا مناسبی نیز دارد

بیشتر بدانید
انواع کیف و ساک ورزشی مردانه و زنانه، مشخصات و راهنمای خرید
۲- کفش کوهنوردی Keen Targhee II

این کفش مشابه دیگر کفش‌های برند Keen مناسب پاهای پهن است. این کفش دارای کفی قابل جابه جایی است براحتی می‌توانید با کفی‌های ارتوپدی جایگزین کنید. این کفش دارای برشی کمی بالاتر از کفش‌های پیاده روی معمولی جهت حمایت از مچ پا شما است. همچنین این کفش دارای روی چرم ضخیم تری است .

۳- کفش کوهنوردی Vasque GTX Mantra ۲.۰

این کفش کوهنوردی برای افرادی که قوس پای کمتری دارند، بسیار مناسب است. بخش رویه آن از چرم ساخته شده است در حالیکه کفی آن از لاستیک بادوام ساخته شده است. همچنین این کفش کوهنوردی از قابلیت تنفش‌پذیری بسیار خوبی برخوردار است. در ضمن این کفش ضد آب نیز است.

۴- کفش کوهنوردی Salomon X Ultra ۲ GTX

سالومون x یکی از بهترین گزینه‌ها برای کوهنوردی شما است مخصوصا در فصل زمستان. کفشی که تر کیبی از چرم و پلی اورتان است که بسیار کفش با دوامی است. این کفش کوهنوردی با داشتن رویه Gore-Tex از قابلیت تنفس بسیار خوبی برخوردار است و آن‌را همیشه خشک و خنک نگه می‌دارد. از نظر راحت بودن نیز یکی از راحت‌ترین کفش‌های کوهنوردی حال حاضر دنیا است.

برا ی خربد کفش های کوهنوردی مناسب به سایت تی دی ای جم مراجعه فرماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *