دسته‌بندی نشده

چگونه یک کیسه خواب مناسب بخریم؟

انواع کیسه خواب

ظاهراً استراحت در بیابان کار دشواری به نظر می‌رسد. اما تفاوت بین دشواری و لذت بردن به هنگام استراحت در شکارگاه، به سادگی انتخاب یک کیسه خواب راحت و مناسب است.

کیسه خواب

دو نوع کیسه خواب با عنوان‌های مستطیلی شکل و مومیایی (شبیه به مقبره‌های باستانی مصر) وجود دارد.

کیسه خواب‌های مستطیلی شکل

این کیسه خواب‌ها فضای کافی برای حرکت کردن و چرخیدن دارند. به عبارت دیگر برای کسانی که هنگام خواب عادت به حرکت و چرخش دارند، انتخاب بسیار مناسبی هستند. با این وجود به دلیل داشتن فضای بیشتر، وزن آنها از نوع مومیایی بیشتر بوده و اتلاف حرارت نیز بالاتر خواهد بود و در موارد مشابه از نظر عایق‌بندی، قیمت بیشتری دارد. طراحی مستطیلی شکل این نوع کیسه خواب‌ها امکان استفاده از آن را در اتومبیل نیز به شما می‌دهد.

به علاوه اگر قصد چادر زدن درکنار اتومبیل دارید یا وسایل کمپ را در پشت اسب خود بار کرده‌اید و جای کافی برای حمل و نقل دارید، بهتر است از کیسه‌ خواب‌های مستطیلی استفاده کنید. نوع خاصی از کیسه خواب‌های مستطیلی با عنوان (Adam & Eve) ترکیبی از دو کیسه خواب مستطیلی شکل است که با یک زیپ به هم متصل می‌شود. این کیسه خواب برای افراد خانواده و کسانی که قصد کمپینگ ماشینی را دارند،‌ انتخاب مناسبی خواهد بود.

این نوع کیسه خواب‌ها برای جمع شدن در کوله‌پشتی و حمل و نقل آسان اصلا مناسب نیستند اما در عوض از نظر عایق‌بندی، لایه‌های متعددی در قسمت‌های بالا و پایین دارند و هنگام استفاده مجزا نیز قابلیت‌های متفاوتی ارایه می‌دهند.

بیشتر بدانید
استفاده از ماسک های تمرین چه فوایدی و اثراتی بر بدن ما دارد ؟

انواع کیسه خواب

انواع کیسه خواب

با توجه به تناسب کیسه خواب با شرایط آب و هوایی، کیسه خواب ها به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند: تابستانی، سه فصله و زمستانی.

کیسه خواب تابستانی:

کیسه خواب های تابستانی برای دمای حدود منفی یک درجه سانتی‌گراد و بالاتر مناسب هستند. به دلیل اینکه از مواد عایق کمتری در این کیسه خواب ها استفاده می‌شود وزن سبک‌تری نسبت به دو نوع دیگر دارند و حالت جمع شده آن‌ها حجم کمتری دارد و فضای کمتری را اشغال می‌کند. به طوری که برخی از مدل‌های تابستانه بعد از جمع شدن به اندازه یک طالبی می‌شوند!

کیسه خواب سه فصله:

این کیسه خواب ها برای دمای حدود منفی هفت درجه سانتی‌گراد و بالاتر مناسبند. بهترین حالت استفاده از این کیسه خواب ها برای فصل های بهار و پائیز است. همین طور برای تابستان‌های مناطق کوهستانی که دمای هوا در نیمه شب کاملا سرد می‌شود و کمی از زمستان‌ ندارد، مناسب است! کیسه‌های سه فصله خوب، امکانات خوبی برای مقابله با سرمای بیش‌تر از حد انتظار دارند. مواردی نظیر کلاه قابل اتصال، یقه اضافه و پوشش اضافه برای زیپ.

کیسه خواب زمستانی:

این همراهان گرمابخش برای دماهای منفی هفت درجه سانتی گراد و کمتر از آن مناسب هستند. علاوه بر اینکه تمام امکانات کیسه های سه فصله (یقه اضافه و …) را دارند، از از مواد عایق‌ بیشتری در آن‌ها استفاده شده است. کیسه‌ های زمستانی در حالت جمع شده حجم بیشتری نسبت به دو نوع قبلی دارند و فضای بیشتری را اشغال می‌کنند. پس هنگام خرید دقت کنید

بیشتر بدانید
تخته استپ چیست و چه کاربردی دارد؟

مدلی را انتخاب کنید که در آن فشرده‌سازی بیشتری صورت گرفته باشد و حجم کمتری داشته باشد. به ویژه در پیمایش‌های دشوار و کوهنوردی بسیار مهم است مدلی را انتخاب کنید که وزن و حجم کمتری داشته باشد و حمل آن آسان‌تر باشد.

درجه‌بندی دمایی:

درجه‌بندی دمایی:

درجه‌بندی دمایی:

همه کیسه خواب ها دارای درجه بندی دمایی هستند که نشان دهنده حداقل دمایی است که کیسه خواب برای پوشش دادن آن طراحی شده است. از آنجایی که در حال حاضر روش و استاندارد جهانی قطعی و مشخصی برای اندازه‌گیری این درجه‌بندی وجود ندارد،‌ تولیدکنندگان آزادند تا اندازه‌گیری خودشان را در مورد میزان گرمای محصولشان اعلام کنند. در اکثر موارد درجه‌بندی دمایی اندازه‌گیری شده توسط تولیدکننده درست و واقع‌گرایانه است، اما در برخی مواقع هم دست بالا را گرفته و دمایی که اعلام می‌کنند خیلی خوش‌بینانه است!

اخیرا یک سیستم برای اعلام درجه‌بندی دمایی بین شرکت‌های اروپایی رایج  شده و تولیدکنندگان سراسر جهان هم دارند به این سیستم روی می‌آورند. این سیستم که «EN 13537» نامیده می‌شود، بر اساس محدوده دمایی کیسه خواب، سه معیار دمایی برای آن‌ها مشخص می‌کند که عبارتند از:

  •  حد بالا (Upper limit): بیشترین دمای هوایی که به طور متوسط یک مرد با استفاده از کیسه خواب مورد نظر به راحتی می‌تواند در آن بخوابد.
    د
  • مای راحتی (Comfort ): کمترین دمای هوایی که به طور متوسط یک زن با استفاده از کیسه خواب مورد نظر به راحتی می‌تواند در آن بخوابد.
  •  حد پایین (Lower limit): کمترین دمای هوایی که به طور متوسط یک مرد با استفاده از کیسه خواب مورد نظر به راحتی می‌تواند در آن بخوابد.
  • تا زمانی که یک سیستم استاندارد بین‌المللی ایجاد شود بهترین حالت این است که با استفاده از این درجه‌بندی کیسه خوابی متناسب با دمایی که لازم دارید
  • انتخاب کنید. البته اگر سرمایی یا گرمایی هستید در نظر داشته باشید که این مقادیر به طور متوسط اندازه‌گیری می‌شوند و می‌توانید متناسب با نیازتان می‌توانید
  • آن‌ها را چند درجه بالا و پایین در نظر بگیرید.
بیشتر بدانید
چرا بازی پینگ پنگ برای مغز مفید است؟

تا زمانی که یک سیستم استاندارد بین‌المللی ایجاد شود بهترین حالت این است که با استفاده از این درجه‌بندی کیسه خوابی متناسب با دمایی که لازم دارید انتخاب کنید. البته اگر سرمایی یا گرمایی هستید در نظر داشته باشید که این مقادیر به طور متوسط اندازه‌گیری می‌شوند و می‌توانید متناسب با نیازتان می‌توانید آن‌ها را چند درجه بالا و پایین در نظر بگیرید.

 کلام اخر

از نظرمن اگر میخواهید کیسه خواب خوب بخرید سعی کنید که کیسه خواب پر بخریدکنید

امیدوارم که از این مطلب لذت برده باشید وبا تی دی ای جم همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *